Silikon Cephe

Strüktürel silikon cephe modern ve çağdaş görünümü sayesinde Dünya’da en çok tercih edilen alüminyum giydirme cephe sistemidir.Dış görünümünde alüminyum profillerinin gözükmemesinden dolayı camcama sistem olarakta adlandırılmaktadır.

Fma Alüminyum’un üretimde tercih ettiği Alcas Alüminyum profil sistemleri, silikon cephe profillerinde gerekli olan statik hesap degerini sağlayabilecek jx ve jy değerlerine sahiptir. Alcas Profilleri mevcut kondens kanalları sayesinde oluşacak yoğuşma ve yagmur sularını sistem dışına atmaktadır. Bu da iç mekana su girme olasılığını yok etmektedir.
Strüktürel silikon cephe taşıyıcı sistemi ; 2mm ve 1.8 mm et kalınlığına sahip mulyon ve transom profilleri ile 65 mm.’ den 150 mm.’ genişliğine kadar değişen bir ölçü spektinde üretilmektedir.

Deprem, bina oturması, rüzgar, fırtına v.s gibi olumsuz şartlara dayanmaya uygun olarak dizayn edilmiş , transom profilleri, mulyon profillerine vidayla sabitlenmeyip, erkek ve dişi taşıyıcılara taşıtılır. Böylece panel genleşme veya deprem anında hareket edebileceğinden kasılmayıp, cam kırılması riskini minimuma indirir. Mulyon, transom, panel, camı taşıyıcı olan tij profillerinin tümü esneme kabiliyetine sahiptir.

Sistemde camlar direkt panel profiline değil, panelde kanalı bulunan eloksallı tij profiline yapıştırılır. Böylece genleşme anında cam, panel profiline sabitlenmeyip, esneyebildiğinden kırılma, çatlama riskini ortadan kaldırır. Statik boyalı cephe profillerinde bonding yapılabilmesi için yüzeyin eloksallı gerekmektedir. Bu tij profili bağımsız olduğundan eloksal yapılabilmektedir. Bu ayrıntı da sistemi daha güvenilir kılmaktadır.

    WhatsApp chat